Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym ogłasza otwarty nabór partnera do przygotowania i wspólnej realizacji projektu w ramach konkursu na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina”
GMINNY OŚRODEK
POMOCY SPOŁECZNEJ
13-111 Janowiec Kościelny 148
Tel. 89 626 20 65
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym ogłasza otwarty nabór partnera do przygotowania i wspólnej realizacji projektu w ramach konkursu
na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina”
finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus
w ramach priorytetu V Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
„Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”
Konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24
Działając na podstawie art. 39 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 z dnia 28 kwietnia 2022 r., Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym ogłasza otwarty nabór na partnera do wspólnego przygotowania i realizacji projektu partnerskiego.
Ogłoszenie dotyczy naboru Partnera na wspólne przygotowanie i realizację projektu w ramach konkursu na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina”, Priorytet V Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)”, konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24.
W ramach projektu będzie skalowany innowacyjny model przeciwdziałania dziedziczeniu biedy / wzmacniania kapitału społecznego rodzin pn. „Wygrana rodzina”. Model ten oferuje zindywidualizowane, wielodyscyplinarne i skoordynowane, oparte na działaniach środowiskowych wsparcie całej rodziny, a także jej poszczególnych członków. Dzięki takiemu podejściu, rodzina zostanie wyposażona w narzędzia, które przyczynią się, w pierwszej kolejności, do zmiany świadomościowej, a następnie wzmocnione zostaną kompetencje społeczne i opiekuńczo-wychowawcze rodzin. Zaangażowanie do działań lokalnej społeczności spowoduje, że rodzina nie będzie samotna w procesie zmiany, najbliższe otoczenie będzie jej towarzyszyć w dążeniu do lepszego wypełniania swoich funkcji i motywować do pracy, która ma prowadzić do poprawy jej sytuacji życiowej. W trakcie całej współpracy z rodzinami realizowana będzie praca środowiskowo-rodzinna. Model „Wygrana rodzina” zakłada realizację instrumentów wsparcia obejmujących:
-
diagnozę rodzin;
-
pakiet podstawowy;
-
pakiet rozszerzony;
-
animację samopomocy sąsiedzkiej (praca środowiskowo-rodzinna).
Szczegółowy opis Modelu oraz Regulamin konkursu, a także pozostałe załączniki dostępne są na stronie: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/51-innowacje-spoleczne-2/
Planowany okres realizacji projektu: od 24 do 36 miesięcy.
Partnerem wiodącym/Wnioskodawcą będzie: Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym.
Projekt realizowany będzie na terenie Gminy Janowiec Kościelny.
Projekt skierowany będzie do odbiorców innowacyjnego rozwiązania, jakim jest model „Wygrana rodzina” - co najmniej 15 rodzin dotkniętych problemem dziedziczenia biedy: dzieci, rodzice, dziadkowie, osoby zamieszkujące wspólnie z rodziną, itp. Pojęcie biedy należy rozumieć jako występowanie następujących okoliczności:
-
zamieszkiwanie na terytorium zdegradowanym społecznie i fizycznie oraz
-
korzystanie z pomocy społecznej lub
-
borykanie się z różnymi problemami społecznymi, np. nieaktywność na rynku pracy, problemy opiekuńczo-wychowawcze, bezradność życiowa, uzależnienia, przemoc.
Celem partnerstwa jest współpraca przy przygotowaniu i realizacji projektu mającego na celu skalowanie modelu wzmacniania kapitału społecznego rodzin „Wygrana rodzina”, aby zwiększyć zasięg jego wykorzystania i rozwiązywać problem międzypokoleniowej transmisji ubóstwa poprzez zastosowanie innowacji społecznej pn. „Model Przeciwdziałania Dziedziczeniu Biedy KOKON”. Celem modelu jest zmniejszenie zjawiska transmisji biedy i wykluczenia społecznego poprzez zastosowanie zintegrowanego, kompleksowego programu pomocy wspierającego całą rodzinę, ze szczególną uwagą skierowaną na dzieci i młodzież, w jej najbliższym sąsiedztwie. Jest on przeznaczony do wykorzystania na terytoriach zdegradowanych społecznie i fizycznie, na terenach których występuje koncentracja ubóstwa oraz negatywnych zjawisk i stan ten „przenosi się” na następne pokolenia.
Wybrany Partner (Partnerzy) będzie odpowiedzialny (będą odpowiedzialni) za:
-
współrealizację diagnozy rodzin w trakcie realizacji Modelu (diagnoza w działaniu - pogłębianie i uzupełnianie diagnozy rodziny i środowiska) i/lub
-
współrealizację działań zawartych w pakiecie podstawowym i/lub
-
współrealizację działań zawartych w pakiecie rozszerzonym i/lub
-
współrealizację działań w ramach animacji samopomocy sąsiedzkiej (pracy środowiskowo-rodzinnej).
Szczegóły realizacji działań w projekcie zostaną ustalone z wybranym Partnerem (wybranymi Partnerami) na etapie przygotowywania projektu.
Szczegółowy zakres projektu będzie zgodny z wymaganiami określonymi w:
-
regulaminie konkursu na skalowanie innowacji społecznej pn. „Wygrana rodzina” Priorytet V Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego „Innowacje społeczne (innowacyjne działania społeczne)” - konkurs nr FERS.05.01-IZ.00-002/24;
-
przepisach prawa krajowego.
Kryteria formalne:
-
Kandydat na Partnera jest organizacją pozarządową lub innym podmiotem wskazanym w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku, która/-y posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie w działalności na rzecz dzieci i młodzieży na polu włączenia społecznego lub wspierania rozwoju lub wyrównywania szans, zdobyte na obszarze realizacji projektu lub jego bliskiego sąsiedztwa rozumianego jako gmina lub powiat sąsiadująca/-y z obszarem realizacji projektu.
-
Kandydat na Partnera nie jest podmiotem wykluczonym z możliwości otrzymania dofinansowania na podstawie przepisów odrębnych (dofinansowanie oznacza finansowanie UE lub współfinansowanie krajowe z budżetu państwa, przyznane na podstawie umowy o dofinansowanie projektu albo decyzji o dofinansowaniu projektu, lub ze środków funduszy celowych, o ile tak stanowi umowa o dofinansowanie projektu albo decyzja o dofinansowaniu projektu).
-
Kandydat na Partnera wniesie do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe odpowiednie do celu partnerstwa i będzie uczestniczył w przygotowaniu wspólnego projektu.
Wymagania dotyczące oferty:
-
Złożenie zgłoszenia - kompletnie wypełnionego i podpisanego we wszystkich wymaganych miejscach – na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 1 (skan podpisanego dokumentu lub dokument podpisany elektronicznie), w terminie do 29 marca 2024r.
-
Złożenie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub z innego rejestru właściwego dla podmiotu, statutu oraz skanu dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie podmiotu.
-
Złożenie pełnomocnictwa (pełnomocnictw) osoby (osób) do reprezentowania podmiotu (jeżeli dotyczy).
Kryteria merytoryczne oceny (maksymalnie 40 punktów):
-
Instrumenty wsparcia proponowane do realizacji spośród: diagnozy rodzin oraz działań: z pakietu podstawowego, pakietu rozszerzonego i animacji samopomocy sąsiedzkiej - opis rodzaju oraz zakresu wsparcia wynikający z Modelu „Wygrana rodzina”, które chciałby w projekcie realizować kandydat na Partnera (maksymalnie 20 punktów).
-
Kwalifikacje i kompetencje osób, które będą realizowały ww. instrumenty wsparcia - wykształcenie, ukończone kursy i szkolenia, doświadczenie w realizowaniu wsparcia itp. (maksymalnie 10 punktów).
-
Doświadczenie w realizacji projektów dla grup docelowych szczególnie zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym z powodu doświadczania wielu przesłanek wykluczenia społecznego (maksymalnie 10 punktów).
Termin i miejsce składania ofert:
Zgłoszenie z propozycją współpracy powinno zostać dostarczone w formie elektronicznej w postaci skanów podpisanych dokumentów lub dokumentów podpisanych elektronicznie na adres: gops@janowieckoscielny.info, w terminie od dnia zamieszczenia ogłoszenia, tj. 8 marca 2024 r. do 29 marca 2024 r. do godziny 23:59.
Dodatkowe informacje:
-
Kandydat na Partnera może złożyć w odpowiedzi na niniejsze ogłoszenie o naborze wyłącznie jedną ofertę.
-
Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym zastrzega sobie prawo do:
-
unieważnienia naboru bez podania przyczyny,
-
zmian w treści ogłoszenia o otwartym naborze,
-
wyboru więcej niż 1 Partnera projektu i nie więcej niż 3 Partnerów,
-
zawarcia umowy partnerskiej z wybranym Partnerem.
-
Gmina Janowiec Kościelny/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym nie ponosi kosztów związanych z przygotowaniem i złożeniem oferty w odpowiedzi na niniejsze ogłoszenie o naborze.
-
Oferty złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
-
Ocenie merytorycznej podlegać będą tylko oferty spełniające kryteria formalne.
-
Oferta wraz z załącznikami powinna być sporządzona w języku polskim i podpisana przez osobę upoważnioną (osoby upoważnione) do reprezentowania podmiotu zgodnie z zapisami zawartymi w dokumencie rejestrowym lub inną osobę upoważnioną (inne osoby upoważnione) przez kandydata na Partnera zgodnie z załączonym pełnomocnictwem.
-
Wyniki naboru zostaną ogłoszone na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowcu Kościelnym.
-
Od wyniku naboru nie przysługuje odwołanie.
Załączniki:
Załącznik nr 1 do Ogłoszenia o otwartym naborze Partnera do wspólnego przygotowania i realizacji projektu.
K I E R O W N I K
Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Janowcu Kościelnym
mgr Marzena Radzymińska